یاماها YZF-R1 یک موتورسیکلت خاص

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

کمپانی یاماها با اعلام این موضوع که مدل جدید YZF-R1  یک موتورسیکلت اسپرت معمولی نیست، کنجکاوی افراد بسیاری را نسبت به خود برانگیخت؛ شما نیز با دیدن این زیبای دوچرخ مطمئن خواهید شد که در ساخت این موتورسیکلت کمیاب و منحصربه‌فرد از آخرین تکنولوژی‌های Moto GP  بهره گرفته شده است. کمپانی سازنده نیز، یاماها YZF-R1 را بهترین موتورسیکلت ساخته شده بر اساس قوانین Moto GP تا کنون معرفی کرده است.

ویژگی‌های این دوچرخ ژاپنی نیز، به خوبی بیانگر صلاحیت آن برای احراز این عنوان می‌باشند. گفتنی است، R1 به نوعی از YZR-M1 که در فصل 2015 مسابقات Moto GP توسط والنتینو روسی (Valentino Rossi) و جرج لورنزو (Jorge Lorenzo) رانده می‌شود، الهام گرفته است. مقایسه R1 با M1 افسانه‌ای بیانگر این است که با موتورسیکلتی خاص روبرو هستیم و حتی اگر R1 نتواند به جایگاه M1 دست پیدا کند، باز هم عملکرد فوق‌العاده آن در شرایط مختلف دلیلی است بر خاص بودن این ژاپنی جدیدالورود.

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

اگر به دنبال موتورسیکلتی هستید که با خیال راحت در جاده‌های آف رود بتازید و طراحی آن به خوبی با یک فاتح همخوانی داشته باشد، یاماها YZF-R1 دقیقا همان چیزی است که می‌خواهید. اگرچه ممکن است برخی افراد در همان لحظه نخست مجذوب نام این موتورسیکلت شوند، اما باید توجه داشته باشید که کمپانی سازنده تمام تلاش خود را به کار بسته است تا محصولی در شان و منزلت خط تولید R1 به بازار عرضه کند. بزرگ‌ترین تفاوت مدل جدید این موتورسیکلت با نسل قبلی خود این است که R1 جدید کمی باریک‌تر و کوچک‌تر به نظر می‌رسد که همین امر بر زیبایی و جذابیت آن می‌افزاید.

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

تمامی اجزا و قطعات در نهایت دقت و با هدف ارائه بهترین عملکرد طراحی شده‌اند و شاید به همین دلیل است که بادشکن جلو صاف‌تر و هموارتر به نظر می‌رسد و از برجستگی آن کاسته شده است؛ در طراحی پنل نیز، بیش از ظاهر، به عملکرد اهمیت داده شده و تنها نکته قابل توجه در خصوص این موتورسیکلت زیبا، چراغ‌های جلوی LED آن است که از زیر پنل بیرون زده و چنانچه با دقت نگاه کنید، متوجه آنها خواهید شد. گفتنی است، چراغ‌های راهنمای LED نیز، داخل آینه‌ها تعبیه شده‌اند. نمایشگر LCD مورد استفاده در این موتورسیکلت، اطلاعاتی چون فشار ترمز جلو و میزان نیروی G  را به خوبی در اختیار راکب قرار می‌دهد.

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

در R1 جدید دو حالت سواری وجود دارد: خیابانی و مسابقه‌ای که در صورت انتخاب هر یک از آنها اطلاعات خاصی در معرض دید شما قرار می‌گیرند. برای مثال، در حالت مسابقه‌ می‌توانید اطلاعاتی چون تنظیمات YRC، دورسنج ، تایمر دورها با مشخص کردن بهترین و آخرین دور، نشانگر دنده و سرعت سنج را بر روی نمایشگر مشاهده کنید. شایان ذکر است، R1 از یک نمایشگرTFT  نیز بهره می‌برد که هم از نظر زیبایی و هم کارایی بسیار مناسب است. موتورسیکلت YZF-R1 از قاب تمام آلومینیومی جدید Delta Box  و یک قسمت منیزیومی ساخته شده است که این امر علاوه بر کاهش وزن به 201 کیلوگرم، تاثیر بسزایی در ایجاد یک شاسی فشرده، محکم و انعطاف‌پذیر با عملکرد عالی در پیچ‌ها دارد.

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

فاصله محوری مدل جدید R1 نسبت به نسل قبلی حدود 1 سانتی‌متر کمتر شده است که این موضوع در بهبود عملکرد موتورسیکلت هنگام دور زدن به ویژه با سرعت زیاد بسیار موثر است. شایان ذکر است، نسبت بازوی متحرک به فاصله محوری همانند مدل قبلی و معادل 40.5 می‌باشد. استفاده از دوشاخه جدید و کمک فنرهای قابل تنظیم KYB، هندلینگ عالی این موتورسیکلت زیبا را به ارمغان می‌آورند. با نگاهی به چرخ‌ها، رینگ‌های 10 پره منیزیومی خودنمایی می‌کنند؛ کاهش وزن این رینگ‌های زیبا، تغییر مسیرهای سریع را برای R1 در پی دارد. استفاده از سیستم ترمز ضدقفل مسابقه‌ای بیشترین نیروی ترمز را برای این دوچرخ ژاپنی به همراه می‌آورد.

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

یاماها YZF-R1 به خانواده موتورسیکلت‌های سوپر اسپرتی تعلق دارد که سابقه طولانی و درخشانی در Moto GP دارند و به همین دلیل هرگز از نظر قدرت در مضیقه قرار ندارد. مدل 2015 این موتورسیکلت نیز، به لطف پیشرانه چهار سیلندر خطی 998 سی‌سی آب خنک خود و برخورداری از 200 اسب‌بخار قدرت و گشتاوری در حدود 113 نیوتن‌متر ادامه‌دهنده راه اجداد و نیاکان خود می‌باشد. گیربکس شش سرعته جدید نیز، به خوبی از عهده وظیفه‌اش برمی‌آید و با عملکرد مناسب خود، راکب را از تعویض دنده‌های مداوم بی‌نیاز می‌سازد. چنین ترکیب بی‌نظیری یاماها YZF-R1 را با حداکثر سرعتی در حدود 298 کیلومتر بر ساعت به پیش می‌راند و از این لحاظ می‌توان گفت این موتورسیکلت زیبا و پرقدرت میراث‌دار بسیار خوبی برای نیاکان خود می‌باشد.

موتورسیکلت Yamaha-YZF-1000

یاماها YZF-R1 برای حفظ شایستگی و شهرت خود، از بسیاری از تجهیزات Moto GP بهره برده است که از جمله آنها می‌توان به سیستم IMU (واحد ارزیابی اینرسی) اشاره کرد که با استفاده از ژیروسکوپ و شتاب‌سنج به ارزیابی زاویه شیب، پیچ، انحراف و شتاب موتورسیکلت می‌پردازد. هماهنگی این سیستم با واحد ECU عملکرد فوق‌العاده YZF-R1 را به ارمغان می‌آورد.

SabzRamezani